
KSIĄŻKI MTKW 2025 katalog on-line
Testimonia najdawniejszych dziejów Słowian. Seria łacińska. Tom. 3: Średniowiecze. Zeszyt 1a: Narracyjne źródła węgierskie. Pisarze z wieku XI-XIV (kroniki, rocznik, hagiografia) & Zeszyt 1b: Narracyjne źródła węgierskie. Pisarze z wieku XI-XIV (słownik)

Autor / autorzy:
Wydawcy: Barbara Grunwald-Hajdasz, Ryszard Grzesik, Anna Kotłowska, Wojciech Mądry, Adrien Quéret-PodestaNazwa wydawnictwa:
Instytut Slawistyki Polskiej Akademii NaukISBN:
978-83-66369-69-6, 978-83-66369-71-9Rok wydania:
2024Opis:
Dwuczęściowa książka jest kolejną częścią wielotomowej edycji źródłowej „Testimonia najdawniejszych dziejów Słowian”, przygotowywanej od blisko pięćdziesięciu lat w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Tym razem wydawcy prezentują informacje o Słowianach zawarte w średniowiecznych źródłach węgierskich. Ze względu na wagę stosunków polsko-węgierskich i tradycyjne nici sympatii, jakie łączą po dziś dzień oba społeczeństwa, zdecydowali się rozszerzyć kwestionariusz badawczy. Wybrali więc również fragmenty mówiące o wyobrażeniu średniowiecznych Węgrów na temat ich przeszłości oraz rozległe passusy dotyczące nie tylko wojen domowych o władzę, które toczyły się na Węgrzech po śmierci pierwszego koronowanego władcy tego kraju, Stefana I Świętego, i w których wzięli udział słowiańscy sąsiedzi Królestwa, lecz również węgierskich interwencji w krajach dziś określanych jako słowiańskie. Materiał źródłowy podawany w formie ekscerptów w wersji oryginalnej z równoległym tłumaczeniem polskim został podzielony na dwie części: dziejopisarstwo oraz hagiografię. Nowością jest zamieszczenie „Kroniki węgiersko-polskiej” w obu jej redakcjach w dziale hagiograficznym, co być może pozwoli na zobaczenie tego dzieła w nowym, nieoczywistym kontekście. Tom źródłowy kończy pierwsze polskie tłumaczenie pierwszego ciągłego tekstu węgierskiego – „Halotti beszéd és könyörgés” [Mowy pogrzebowej i błagania]. W tomie drugim wydawcy zamieścili komentarze w postaci leksykonu, w którym objaśniają postaci i nazwy topograficzne oraz wybrane terminy ustrojowe z dziejów Węgier, nawiązując tym samym do badawczych tradycji zespołu, który przygotował niniejszą publikację, czyli do tradycji „Słownika starożytności słowiańskich”.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2017–2024, nr projektu 11H 16 0195 84.