
KSIĄŻKI MTKW 2025 katalog on-line
Centra i peryferie Polski Ludowej

Autor / autorzy:
red. Tomasz Przerwa, dr Marek SzajdaNazwa wydawnictwa:
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"ISBN:
9788397166127Rok wydania:
2024Opis:
Konferencja naukowa „Centra i peryferie Polski ludowej”, zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we wrześniu 2023 roku była odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie badaczy różnymi aspektami procesów modernizacyjnych zachodzących w Polsce w latach 1945–19891. Jedną z ważniejszych, przewodnich idei tego wydarzenia była również chęć dowartościowania badań regionalnych i perspektywy tytułowych peryferii w odniesieniu do wielkich narracji historycznych oraz ogólnokrajowych zjawisk, a tym samym przyjrzenie się „z bliska” wielowarstwowej rzeczywistości minionego okresu.
Podczas konferencji w Centrum Historii Zajezdnia obradowało niemal trzydziestoosobowe grono naukowców wywodzących się z różnych środowisk i dyscyplin: historii, socjologii, antropologii kulturowej, ekonomii czy geografii społecznej. Uwaga uczestników skupiła się na relacjach pomiędzy szeroko rozumianymi centrami (decyzyjnymi, politycznymi, geograficznymi, gospodarczymi itd.) a rozmaicie definiowanymi peryferiami. Dyskutowano o społecznych obliczach tytułowej dychotomii, problemach pozornej i realnej modernizacji kraju, degradacji poszczególnych ośrodków, specyfice terenów wiejskich czy też o zmianach w krajobrazie przyrodniczym. Nie unikano przy tym tematów trudnych, jak choćby występujące w analizowanym obszarze napięcia i konflikty.
Na prezentowany tom składa się czternaście rozdziałów opracowanych na podstawie wygłoszonych w czasie konferencji referatów i towarzyszących im dyskusji. Teksty te są zróżnicowane tematycznie i koncepcyjnie, zostały przygotowane zarówno przez doświadczonych akademików, jak i osoby rozpoczynające dopiero swoją karierę naukową. Warto podkreślić, że autorami części opracowań są praktycy – muzealnicy i historycy związani z mniejszymi ośrodkami, badający historię regionalną lub wręcz lokalną. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę na teksty dotyczące Dolnego Śląska, które stanowią ważną część publikacji. Wypada także wspomnieć, że istotny wpływ na ostateczny kształt książki miały recenzje wydawnicze. W imieniu autorów oraz swoim dziękujemy zatem dr hab. Małgorzacie Ruchniewicz, prof. UWr oraz prof. dr. hab. Adamowi Makowskiemu za cenne uwagi i komentarze.