11:00 – 11:55
Grzegorz Kapla i Piotr Rozmus – Festiwal Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
Grzegorz Kapla zanim zajął się pisaniem powieści, pracował dla kilku redakcji, zjeździł ponad sto krajów, trochę się wspinał, pływał w oceanie, zarabiał, robiąc wywiady ze słynnymi ludźmi, i bezskutecznie szukał domu. Bez przebaczenia to jego piąta powieść, jak sam wierzy – najlepsza.
Piotr Rozmus – zadebiutował w 2014 roku thrillerem Bestia, którego akcja toczy się w malowniczym Szczecinku, w którym autor mieszka ze swoją ukochaną dobermanką. Powieść spodobała się czytelnikom do tego stopnia, że zdecydował się stworzyć kontynuację. W 2016 roku powstało Przebudzenie nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii horror. Rok wcześniej na rynku pojawił się thriller psychologiczny Kompleks Boga i otrzymał tę samą nominację. (Powieść została wznowiona nakładem Wydawnictwa Sonia Draga w 2021 roku). W 2019 roku ukazało się Piętno mafii. Próba sił to piąta powieść w dorobku pisarza.
Prowadzenie: Marta Korycka
Wydawnictwo: Sonia Draga
12:00 – 12:55
Wojciech Chmielarz „Za granicą” SPOTKANIE PRZEDPREMIEROWE – Festiwal Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody, a także dwukrotnie wyróżniony nagrodą Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018), Długa noc (2022), cyklu gliwickiego: Wampir (2015), Zombie (2017) i Wilkołak (2021), postapokaliptycznej powieści Królowa Głodu (2022) oraz thrillera psychologicznego Żmijowisko (2018), za który otrzymał nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału. Po nim ukazały się kolejne thrillery – Rana (2019) i Wyrwa (2020) oraz powieści sensacyjne: Prosta sprawa (2020) i Dług honorowy (2021) – ta ostatnia zdobyła Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Dwie jego powieści – Żmijowisko i Wyrwa – zostały zekranizowane.
Najnowsza powieść nosi tytuł Za granicą (2023).
Prowadzenie: Adam Szaja
Wydawnictwo Marginesy
13:00 – 13:55
Maciej Siembieda „Nemezis” PREMIERA – Festiwal Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
„Nemezis” to pasjonujący epicki thriller z tajemnicami historii i i najmroczniejszymi figurami starożytnej mitologii w tle, w którym, jak zwykle u mistrza intrygi Macieja Siembiedy, fikcja miesza się z prawdą a zagadki tożsamości i uwikłanie bohaterów w najgorętsze i najbardziej niebezpieczne namiętności, znajdują wyjaśnienie w mocnym i zaskakującym finale.
Maciej Siembieda – mimo, że beletrystykę uprawia zaledwie od sześciu lat, Maciej Siembieda jest jednym z najpopularniejszych twórców powieści sensacyjnych w Polsce. Autor pięciu książek, których bohaterem jest ekspert od śledztw historycznych – Jakub Kania (444, Miejsce i imię, Wotum, Kukły, Kołysanka), z których dwie otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru. W dorobku ma też thriller historyczny Gambit, nominowany do tytułu Książki Roku 2019 portalu lubimyczytac.pl oraz polsko-grecką sagę sensacyjną Katharsis, która zajęła trzecie miejsce w Plebiscycie Książka Roku 2022 lubimyczytac.pl w kategorii kryminał/sensacja/thriller . Do sześciu z książek Macieja Siembiedy zostały sprzedane prawa do ekranizacji.
Zanim zadebiutował jako pisarz w wieku 56 lat, przez trzy dekady był reporterem skupionym głównie na śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. Polskiego Pulitzera). Znakiem rozpoznawczym Siembiedy jest budowanie opowieści na podstawie zdarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości.
Prowadzenie: Adam Szaja
Wydawnictwo Agora
14:00 – 14:55
Małgorzata Oliwia Sobczak „Szrama” SPOTKANIE PRZEDPREMIEROWE – Festiwal Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
Małgorzata Oliwia Sobczak – pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni i dziennikarka. Pochodzi z Trójmiasta. Autorka baśni Mali, Boli i Królowa Mrozu oraz powieści obyczajowej Ona i dom, który tańczy. W 2019 roku opublikowała świetnie przyjętą Czerwień, pierwszą część cyklu Kolory zła. W kolejnych latach ukazały się część druga i trzecia: Czerń i Biel, obie zdobyły nagrody Best Audio Empik Go. Trwają prace nad ekranizacją serii „Kolory zła”. Za projektem stoją NETFLIX i firma producencka Aurum. W rolach głównych wystąpią Maja Ostaszewska i Jakub Gierszał. „Szrama” stanowi kontynuację cyklu „Granice zła”. Dwa pierwsze tomy to bestsellerowe „Szelest” i „Szum”.
„Szrama” – premiera 14.06
Prowadzenie: Szymon Kloska
Wydawnictwo W.A.B.
15:00 – 15:55
Spotkanie z Laureatami Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa towarzyszy Festiwalowi organizowanemu w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim.
W finałowej szóstce w tym roku znaleźli się: Marta Guzowska, Anna Kańtoch, Marta Kozłowska, Robert Małecki, Piotr Rogoża i Maciej Siembieda. Kto wygra, a kto zdobędzie wyróżnienie? Zapraszamy wszystkich miłośników literatury kryminalnej na spotkanie z Laureatami, których nazwiska poznamy 26 maja!
Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest ZAiKS
Organizator: Fundacja Historia i Kultura
16:00 – 16:55
Joanna Opiat-Bojarska „Fejm” – Festiwal Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
Joanna Opiat-Bojarska – literackie zbrodnie planuje z chirurgiczną precyzją. Laureatka Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Oni”. Zaczęła pisać, gdy wygrała z chorobą grę o własne życie. Od ponad dekady tworzy realistyczne, inspirowane prawdziwymi wydarzeniami fabuły. Kiedy nie pisze książek, prowadzi kryminalne programy telewizyjne („DNA polskich zbrodni”, „Opowiem Ci o zbrodni”). Zawsze gra według własnych zasad, zagląda tam, gdzie jej się podoba i nigdy nie odpuszcza. Stworzyła wiele popularnych cyklów kryminalnych, m.in. serię Kryształowi, ale to „Fejm” jest najbardziej rewolucyjną książką w dorobku pisarki i nowym otwarciem w jej karierze.
Prowadzenie: Adam Szaja
Wydawnictwo Agora
17:00 – 17:55
Karolina Głogowska, Jakub Bączykowski i Magda Stachula – autorzy thrillerów w rozmowie z Martą Korycką o tym, jak wywołać w czytelniku dreszcz emocji – Festiwal Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
Karolina Głogowska – jako dziennikarka współpracowała z Wirtualną Polską, Onetem i Polską Agencją Prasową. Gdy poznała KatarzynęTroszczyńską, która namówiła ją na napisanie wspólnej powieści pt. „Inna kobieta”. Razem wydały jeszcze „Dwanaście życzeń” i „Zanim cię zapomnę”. Rzuciła dziennikarstwo, by już na własną rękę zająć się opowiadaniem mrocznych historii, takich jak „Mój ukochany wróg” czy „Sprawa Sary”. Współpracę z Wydawnictwem Mięta rozpoczęła od thrillera psychologicznego pt. „Wzorzec”. W maju ukazał się jej thriller „Ostatni diament”.
Jakub Bączykowski urodził się 11 maja 1980 r. w Zielonej Górze. Dorastał w Nowej Soli. Z wykształcenia jest politologiem, z zamiłowania – menedżerem i sprzedawcą. Zarządza zespołami sprzedażowymi w branży turystycznej. Dwa lata temu rozpoczął naukę pisania powieści. Miesiącami przemierzał wsie i lasy, aby ukończyć swoją debiutancką książkę „Stanie się cos złego”, która wydało Wydawnictwo Mięta.
Magda Stachula – jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorek, prekursorka gatunku domestic noir w Polsce. Thriller „Idealna” uznano za spektakularny debiut 2016 roku. Wydano go już w Czechach i we Włoszech. Autorka wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie i pełnoetatowo pracuje nad kolejnymi thrillerami.
Prowadzenie: Marta Korycka
Wydawnictwa: Mięta i Luna
18:00 – 18:55
Julia Łapińska „Dzikie psy” – Festiwal Kryminalna Warszawa
Sala Kisielewskiego
Julia Łapińska studiowała filozofię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest absolwentką Instytutu Reportażu. Publikowała reportaże i wywiady w „Tygodniku Przegląd”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Dużym Formacie”. Weszła przebojem na kryminalną scenę! Najpierw pokonała 500 osób, które nadesłały swoje prace na konkurs Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną, a jej debiutancka powieść „Czerwone Jezioro” zebrała świetne recenzje dziennikarzy, czytelników i wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa w 2022 r.
Rok po świetnie przyjętym debiucie Julia Łapińska powraca z nową powieścią w okolice Bornego Sulinowa. Sugestywnie oddana atmosfera skutego lodem krajobrazu i precyzyjnie nakreślone psychologiczne portrety bohaterów to punkt wyjścia dla historii, która pochłania bez reszty jak ciemna, mroźna noc.
Prowadzenie: Adama Szaja
Wydawnictwo AGORA