Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbyła się ważna konferencja organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania: „Literacy for Democracy / Czytelnictwo to Demokracja”. Przedstawiciele instytucji, nauki i organizacji pozarządowych z wielu krajów wymieniali się wiedzą na temat badań i doświadczeniami w zakresie promocji czytelnictwa.
Wystąpią: Ołeksandr Tkaczenko, Minister Kultury i Polityki Informacyjnej z Ukrainy, dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, Oleksandra Koval, dyrektor Instytutu Książki z Ukrainy, prof. Barry Zuckerman, przewodniczący wydziału pediatrii Boston University School of Medicine, współzałożyciel Reach Out and Read, prof. Maryanne Wolf, profesor edukacji ze Stanów Zjednoczonych, Cassie Chadderton, dyrektor Światowego Dnia Książki z Wielkiej Brytanii, Fiona Evans, dyrektor ds. programów szkolnych i członek kierownictwa National Literacy Trust z Wielkiej Brytanii, dr Joerg Maas, przewodniczący EURead i dyrektor generalny Stiftung Lesen z Niemiec i Anna Novosad, minister edukacji i nauki Ukrainy w latach 2019-2020, współzałożycielka i liderka SavED z Ukrainy.
– W konferencji „Literacy for Democracy” wzięło udział szereg znaczących osób obecnych na miejscu, ale też zdalnie z krajów Unii Europejskiej, a także z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych, co razem było dosyć niesamowite. Chyba wszystkim uczestnikom zostanie w głowach określenie prof. Maryanne Wolf, która jest naukowczynią i właśnie z pozycji naukowca powiedziała, że nie wyobrażała sobie, że jej praca mogłaby mieć jakikolwiek wpływ na poziom społeczeństwa obywatelskiego czy demokracji, a dzisiaj nazywa siebie „żołnierzem czytania” – „Reading Warrior”. Wszystkie badania, jakie robi, wskazują, że społeczeństwa, które budują czytelnictwo, zmierzają ku demokracji – powiedziała Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, organizatorka konferencji.
Jak podkreślali jej uczestnicy, przeszłość Ukrainy będzie zależała od otwartości i poziomu formacji kolejnych liderów ukraińskiego biznesu i jej polityki. W tym duchu wypowiedziała się Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta RP, która zdalnie otworzyła spotkanie. Zdalnie głos zabrał też Ołeksandr Tkaczenko, ukraiński minister kultury i propagandy, a zamknął je Oleksander Afonin, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Dystrybutorów Książek.
– Było to bardzo ważne spotkanie Ukrainy ze światem, bo nie tylko z Polską. Czy będzie to spotkanie znaczące, zależy od tego, co my dalej zrobimy. Czy wszyscy, którzy w tym uczestniczyli, zdołają przekazać różnym decydentom pomysły, które wynikają z tego – mówiąc w największym skrócie – że Ukraina potrzebuje funduszy, czyli pieniądze, pieniądze, pieniądze! Pod względem intelektualnym nasze spotkanie było szalenie ciekawe. Gdy rozmawiam z uczestnikami, to wszyscy są zachwyceni, że jednego dnia zobaczyli szefów wielkich organizacji światowych i naukowców zajmujących się czytaniem, ale pożywka intelektualna nie była celem naszego spotkania. To jest trochę efekt uboczny, a celem jest jednak pomoc Ukrainie. Oleksander Afonin powiedział, że w Ukrainie naprawdę nie ma za co wydawać książek, branża jest na skraju zapaści. Z tego powinniśmy budować naszą siłę i zdobywać dla nich te pieniądze zdobywać – tłumaczy Maria Deskur.