„Czy współczesna kultura kanibalizuje kulturę druku? O publikacjach Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury w rozmowie z ich twórcami” – tak zatytułowane zostało spotkanie, które odbyło się 25 maja na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w ramach projektu „Spotkania z Nauką”.
W rozmowie tej wziął udział prof. Rafał Wiśniewski – redaktor naukowy i zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury oraz prof. Krzysztof Wielecki – socjolog, autor książki „Kultura versus kultura masowa”.
Prof. Krzysztof Wielecki opowiadał o swojej najnowszej pozycji. Wyjaśnił znaczenie tytułu oraz wskazał na pewien niuans, widoczny tylko wtedy, gdy patrzymy na okładkę książki. Drugie słowo „kultura” w tytule, odnoszące się do kultury masowej, jest na niej przekreślone. Subtelnie ujawnia to poglądy autora zawarte w tekście, bowiem nie uznaje on kultury masowej jako prawowitej części kultury, widzi ją jako coś szkodliwego.
– Uważam, że wbrew temu, co uważa absolutna większość socjologów kultury w Polsce i na świecie, kultura masowa rzeczywiście jest szkodliwa (…) ona hipnotyzuje, jak wąż królika, czytelników i słuchaczy – komentował prof. Wielecki.
Mówi także, że kultura masowa zastępuje nam prawdziwe życie w najniższy możliwy sposób, odbierając przez to jego głębię. Porównał konsumowanie jej do nabierania czegoś szufelką. Nawiązał tym do spostrzeżenia, że pochłaniając ją, nie wybieramy, z czym dokładnie chcemy obcować, a dzięki temu nie musimy podejmować decyzji. Bierzemy ją w ciemno, mając nadzieję, że przez jej ilość znajdziemy tam coś, co w miarę nas zaciekawi.
Oprócz rozmowy o pozycji „Kultura versus kultura masowa”, pojawił się również temat sztuki edytorskiej. NCK przywiązuje ogromną wagę do tego, jak wydawane są ich książki, starają się dbać o najmniejsze szczegóły. – Kiedy to czytam, to aha!, zaczynam rozumieć, o co mi chodziło – powiedział prof. Wielecki o detalach, takich jak przykładowo różnorodność czcionek, dodanych przez pracowników NCK podczas redakcji jego tekstu.