Bibliotekarzy, tłumaczy, księgarzy, wydawców i poligrafów zapraszamy na interesujący program spotkań, debat i warsztatów, współorganizowanych przez najważniejsze instytucje branżowe.
26-29 maja 2022
PKiN i Plac Defilad
Program dla branży
11:00 – 11:55
„Bang!”, „Łup!” czy „Jeb!”? Dylematy w tłumaczeniu komiksów
Sala Kisielewskiego
Społeczność tłumacka dyskutuje, komiksowe fora huczą, ale ani nauka, ani praktyka nie dają jednoznacznych odpowiedzi na pytania: czy i jak tłumaczyć komiksowe onomatopeje? Co zrobić, gdy przetłumaczona kwestia jest dłuższa od oryginału i chce wyjść poza dymek? Jak przekładać skróty myślowe, specyficzne kulturowo dialogi, charakterystyczne odzywki? I dlaczego praca nad polską wersją komiksu wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać.
Uczestnicy: Maria Lengren (angielski) Paweł Dybała (japoński) Michał Olech (redaktor)
Prowadzenie: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska (STL, wydawczyni [Centrum Architektury], tłumaczka [angielski])
Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
14:00 – 14:45
Biblioteki na przestrzeni wieków. Spotkanie z dyrektor Anną Gruszecką z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Dyrektor Kjersti Eide Hatland z Biblioteki w Bergen. Prowadzenie: Paweł Urbanik
Stoisko Norwegii nr 117 (Sala Marmurowa)
Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy
14:00 – 14:55
PTWK zaprasza na uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom 62. Konkursu
Scena główna A
PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2021 oraz przyznanie nagrody honorowej Towarzystwa Bibliofilów Polskich i ogłoszenie wyników Rankingu Drukarń Dziełowych 2021/2022 cz. I – Wydawcy wybierają drukarnie
Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
14:00 – 14:55
Jak pies z kotem? Czar par? Tłumacz i redaktor pod jednym dachem
Scena B
Pary tłumacząco-redagujące rozmawiają o tym, jak wygląda ich zawodowa codzienność. Czy i w jaki sposób wspólna praca nad jednym tekstem przekłada się (!) na życie osobiste? Czy łatwo się dogadują? Czy często się kłócą? Czy przy kolacji wytykają sobie błędy w tłumaczeniu? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście.
Uczestnicy:
Kamila i Łukasz Buchalscy (STL, angielski)
Katarzyna i Piotr Chojnaccy (STL, angielski)
Prowadzenie: Joanna Krystyna Radosz (STL, angielski, rosyjski)
Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
14:00 – 14:55
Dżin, bazyliszek i antykonsumpcjonizm – jaki świat opowiada współczesna polska literatura dla dzieci i młodzieży?
Sala Kisielewskiego
Z Ewą Grudą, przewodniczącą jury literackiego Konkursu Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY, rozmawia Magda Majewska, popularyzatorka książek dla dzieci i młodzieży działająca pod szyldem Mosty z książek.
Organizator: IBBY
15:00 – 15:45
Tłumacze stowarzyszeni. Działalność stowarzyszeń tłumaczy w Norwegii i Polsce – dyskusja panelowa, w której udział wezmą: Rafał Lisowski i Anna Klingofer-Szostakowska ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury (STL) oraz Beanca Halvorsen z Norweskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Literackich (NO). Spotkanie w języku angielskim.
Stoisko Norwegii nr 117 (Sala Marmurowa)
Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy
15:00 – 15:55
Kto nakarmi pegazy, czyli jak wydawać dziś poezję. Spotkanie z autorami kolekcji literackiej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich 2020-21.
Scena B
W spotkaniu udział wezmą: Anna Dutka-Mańkowska, Michał Dąbrowski i Sylwia Gibaszek
Prowadzenie: Zbigniew Zbikowski
Organizator: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
15:00 – 15:55
O polskim czytaniu i nieczytaniu – w poszukiwaniu nieoczywistych odpowiedzi na fundamentalne pytania
Scena C
Pytania dotyczące czytania i nieczytania Polaków powracają w debacie publicznej niczym bumerang. Najczęściej pojawią się w kwietniu przy okazji publikacji przez Bibliotekę Narodową kolejnego raportu dotyczącego poziomu czytelnictwa w naszym kraju. Opinia publiczna komentuje wyniki zwykle wyświechtanymi sloganami: „szkoła zabija czytelnictwo”, „młodzi wolą Netflixa”, „państwo nic nie robi” czy „Polacy są gorsi”. A może warto głębiej zastanowić się nad społecznymi, ekonomicznymi czy rynkowymi przyczynami takiego stanu rzeczy, które nie dotyczą tylko Polski, a mają charter globalny. Może odpowiedzi na te pytania wcale nie są takie oczywiste…
Paneliści:
dr hab. Roman Chymkowski – socjolog i antropolog kultury, autor m.in. monografii Nietożsamości. Tillion, Fanon, Bourdieu, Derrida i dylematy dekolonizacji, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Bibliotece Narodowej, gdzie kieruje Pracownią Badań Czytelnictwa
Maciej Wośko – dziennikarz, redaktor naczelny miesięcznika „Gazeta Bankowa” i portalu wGospodarce.pl. Poza tematyką związaną bezpośrednio z dziennikarstwem i mediami, interesuje się fenomenem socialmediów i nowych mediów, a także działalnością organizacji pozarządowych i kierunkami rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu
Tomasz Kołodziejczak – polski pisarz science fiction i fantasy oraz wydawca, publicysta i redaktor w mediach związanych z fantastyką, komiksem i grami. Dyrektor działów komiksów i gier w wydawnictwie Story House Egmont
dr Anna Zagórska – literaturoznawczyni, Kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych Instytutu Książki, absolwentka studiów podyplomowych Zarządzenie w Kulturze na Politechnice Gdańskiej. Z IK związana od kilkunastu lat, zajmuje się głównie programami i działaniami skierowanymi do środowisk bibliotekarskiego i księgarskiego
Prowadzący:
Dariusz Kawa – polonista, kulturoznawca, menadżer kultury, w latach 2014-2019 związany z Fundacją im. Maurycego Mochnackiego, w której odpowiadał m.in. za projekty z zakresu promocji literatury najnowszej oraz edukacji literackiej. Od 2016 r. związany z Instytutem Książki, w którym obecnie pełni funkcję Kierownika Działu Krajowego
Organizator: Instytut Książki
15:00 – 16:55
Czy lubisz swoją księgarnię za rogiem? O znaczeniu stacjonarnych księgarń oraz różnorodności rynku książki w kontekście wyników badania klientów księgarń oraz fanów portalu Lubimy czytać.
Sala Kisielewskiego
Polska Izba Książki, Lubimy Czytać oraz Biblioteka Analiz zapraszają na spotkanie branżowe, na którym czytelnicy, księgarze i wydawcy odniosą się do wyników sondaży o znaczeniu księgarń stacjonarnych.
W roli panelistów wystąpią Sonia Draga, prezeska PIK; Izabela Sadowska, prezeska Lubimy Czytać; dr Paweł Kuczyński, socjolog; Aldona Mackiewicz, Antykwariat Toruński; Fabian Cieślik, Marpres; Szymon Świtalski, Smak Słowa; Zofia Szpojankowska, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich. Moderator: Ewa Tenderenda-Ożóg, Biblioteka Analiz.
16:00 – 16:45
Zawód tłumacz. Jak polepszyć warunki pracy tłumacza? Warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury (STL), Norweskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury (NO) oraz biuro NORLA (Norwegian Literature Abroad). Spotkanie w języku angielskim.
Stoisko Norwegii nr 117 (Sala Marmurowa)
Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy
11:00 – 11:55
Przeszłość to obca kraina. O przekładzie z historią w tle
Scena główna A
Tłumaczki i tłumacze szeroko pojętej literatury historycznej zastanowią się nad specyfiką przekładu książek poświęconych przeszłości. Czy książki historyczne są „neutralne stylistycznie”? Jak radzić sobie ze szczególnym natężeniem elementów kulturowych w tego typie literaturze? Na jakie pułapki oryginału może natrafić tłumacz w czasie pracy nad książkami historycznymi? Blaski i cienie tłumaczeń historycznych – czyli co cieszy, a co uwiera w trakcie przekładu.
Uczestniczki:
Agnieszka Erdoğan (STL, turecki, niemiecki, angielski)
Daria Kuczyńska-Szymala (STL, niemiecki, angielski)
Agata Teperek (STL, szwedzki, niemiecki)
Prowadzenie: Jakub Jedliński (STL, francuski, angielski)
11:00 – 11:55
Gdzie w sieci są czytelnicy? O zmianach w mediach społecznościowych w 2022 roku
Sala Kisielewskiego
Rafał Hetman, bloger i reporter, opowie o tym, jak zmieniają się odbiorcy mediów społecznościowych, gdzie dziś najczęściej bywają i jakie formy opowiadania o książkach są obecnie najefektywniejsze.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
11:00 – 12:55
Noc Bibliotek 2022 – czytelne pomysły na promocję bibliotek
Sala Sienkiewicza
Spotkanie otworzy ogłoszenie hasła ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2022, która w tym roku odbędzie się 1 października.
W drugiej części odbędą się warsztaty z elementami prezentacji dla bibliotekarek i bibliotekarzy, jak zorganizować w swojej bibliotece wyjątkowe wydarzenie w ramach tegorocznej akcji.
Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega akcja Noc Bibliotek, otrzymają najnowsze informacje o narzędziach, materiałach, zasobach i wsparciu dla bibliotek, w tym o narzędziach grywalizacyjnych.
W formie warsztatowej popracują twórczo nad pomysłami na działania w swojej bibliotece oraz wymienią doświadczenia.
Zapisy e-mailowe: nocbibliotek@ceo.org.pl
Prowadzenie:
Katarzyna Sołtan-Młodożeniec: krajowa koordynatorka akcji Noc Bibliotek od pierwszej edycji, autorka projektów społecznych i kulturalnych, materiałów edukacyjnych oraz tekstów o kulturze, redaktorka, ekspertka Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz goście specjalni.
12:00 – 12:55
Co z tym kanonem? Spotkanie z Joanną Olech, Katarzyną Kasią i Katarzyną Ryrych
Scena główna A
Zapraszamy na debatę o współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży, jej roli i miejscu w rozwoju młodego czytelnika. Inspiracją do spotkania jest konkurs i nagroda Literacka Podróż Hestii – inicjatywa realizowana przez ERGO Hestię, Fundację Wisławy Szymborskiej i Fundację Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie konkursu i wskazań kapituły powstaje wyjątkowy zbiór książek dla dzieci i młodzieży, który zawiera powieści, opowiadania i powieści graficzne. O wizji nowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz o celach nagrody porozmawiają uczestnicy i uczestniczki dyskusji.
W rozmowie udział wezmą członkinie kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii: Katarzyna Kasia i Joanna Olech oraz laureatka pierwszej edycji nagrody – Katarzyna Ryrych.
Prowadzenie: Marcin Żebrowski, Rzecznik Prasowy STU ERGO HESTIA S.A.
13:00 – 13:55
Nagroda Magellana w konkursie „Najlepsze publikacje turystyczne” – 14. edycja
Sala Kisielewskiego
Ogłoszenie laureatów Nagrody Magellana dla najbardziej wartościowych publikacji turystycznych (przewodników, map, atlasów, albumów), wyróżniających się starannością o turystyczną jakość i rozbudzających pasję podróżowania.
Organizator: Biblioteka Analiz, wydawca „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, miesięcznika poświęconego zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego
13:00 – 13:55
Ukraińska książka w Polsce – potrzeby, współpraca, perspektywy
Scena główna A
Choć w obliczu wojny może wydawać się, że książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest nam dziś bardzo potrzebna. Czytanie to poczucie bezpieczeństwa i normalności, to chwila wytchnienia i oderwania się od świata, który niesie niepokój, to ostoja naszego języka, kultury i dziedzictwa. Podczas panelu porozmawiamy o wielkim zapotrzebowaniu na książki w języku ukraińskim, działaniach wspierających ukraiński rynek wydawniczy i uchodźców przebywających w Polsce, a także o perspektywach dalszej współpracy różnych podmiotów polskiego i ukraińskiego rynku książki.
Paneliści:
Oleksandra Koval – Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki, w latach 1995-2018 prezes ukraińskiej organizacji pozarządowej „Forum Wydawców”, współzałożycielka Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy. Autorka licznych artykułów i esejów na temat czytelnictwa, wydawania i dystrybucji książek
Anna Gruszecka – Dyrektor Biblioteki Raczyńskich od r. 2014, absolwentka historii UAM; ukończyła studia podyplomowe w zakresie administracji – zarządzania i organizacji WSB oraz w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na UW. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarka zajmująca się tematyką kultury i historii. Inicjatorka i koordynatorka społecznej akcji „Zapal znicz pamięci”
Dariusz Jaworski – dziennikarz, publicysta, nauczyciel akademicki, wydawca, menadżer kultury. W latach 2012-2014 zastępca Prezydenta Miasta Poznania ds. oświaty, kultury i sportu. Wykładał m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Od 2016 r. Dyrektor Instytutu Książki
Prowadzący:
Gabriela Dul – polonistka, menadżerka kultury, biblioterapeutka. Od siedmiu lat związana z Instytutem Książki, gdzie realizuje projekty bookstartowe w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i upowszechnia czytelnictwo wśród dzieci i ich rodziców
Organizator: Instytut Książki
13:00 – 13:55
Panel dyskusyjny dla rodziców, bibliotekarzy i edukatorów: „Książki na trudne czasy. Jakie książki dla młodego czytelnika odpowiadają na jego aktualne pytania i potrzeby”
Sala Sienkiewicza
Świat zmienia się na naszych oczach, a wciąż nadciągające informacje nie tylko wymagają skrupulatnej weryfikacji, ale także sporej odporności psychicznej.
Jak czuje się w tych czasach dziecko, co robi z niepokojem i na jakie pytania szuka odpowiedzi? Czy książka po raz kolejny przyjdzie z pomocą? Jakie książki podsuwać współczesnym dzieciom, by odpowiedzieć na ich potrzeby? Jakie książki mogą być pomocne rodzicom, bibliotekarzom i edukatorom w prowadzeniu niełatwych rozmów?
M.in. na te pytania odpowiedzi szukać będą eksperci specjalizujący się nie tylko w dziecięcej literaturze, ale też od lat wspierający rozwój dziecka.
W panelu wezmą udział m.in. – Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz (Członek Zarządu Krajowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka), Małgorzata Węgrzecka (redaktor naczelna magazynu „Świerszczyk”), Monika Hałucha (wiceprezeska Polskiej Sekcji IBBY), Iwona Zabielska (red. naczelna magazynu Newsweek Psychologia Dziecka) oraz najpopularniejszy autor książek dla dzieci – Grzegorz Kasdepke.
Prowadzenie: Agnieszka Karp-Szymańska, prezes Grupy Czas Dzieci, dyrektor Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
Na spotkanie obowiązują zapisy: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki – Kraków – System rezerwacji online (nakiedy.pl)
14:00 – 14:45
Polityka literacka a warunki pracy pisarza – dyskusja panelowa z udziałem polskich i norweskich organizacji zrzeszających literatów. Arne Vestbø (NFFO Norwegia), Anna Nasiłowska and Zbigniew Zbikowski (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich).
Stoisko Norwegii nr 117 (Sala Marmurowa)
Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy
14:00 – 14:55
Literacka Nagroda Motyli – Ogłoszenie wyników I edycji konkursu literackiego!
Sala Kisielewskiego
Zapraszamy na oficjalne spotkanie literackie, na którym ogłoszone zostaną zwycięzcy I edycji Literackiej Nagrody Motyli wraz z zaprezentowaniem książek, które ujęły jurorów i organizatorów.
Literacka Nagroda Motyli to konkurs na najlepszą książkę, wydaną w latach 2020 i 2021. Konkurs jest skierowany do autorów, wydawców i self-publisherów. Wybrane książki otrzymają nagrody pieniężne oraz wsparcie promocyjne i dystrybucyjne. Zapraszamy na spotkanie, by nie tylko poznać świetne książki i ich autorów, ale również by w miłej atmosferze porozmawiać o literaturze.
14:00 – 14:55
Uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu ACADEMIA 2022 na najlepszą książkę akademicką i naukową
Scena główna A
Spotkanie środowiska wydawców naukowych i akademickich połączone z ogłoszeniem laureatów Nagrody Głównej ACADEMIA 2022 i wyróżnień oraz honorowych wyróżnień Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.
Mecenasem Nagrody ACADEMIA jest ZAiKS.
Organizatorzy: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Historia i Kultura.
Uroczystości towarzyszyć będzie wręczenie nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: Bibliotekarz Roku 2021, Mistrz Promocji Czytelnictwa 2021 i Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego za 2021 rok .
14:00 – 14:55
Zrozumieć polski rynek książki. Co wynika z danych Nielsen BookScan Polska?
Sala Sienkiewicza
Jak zmienia się rynek w Polsce w okresie schyłku pandemii, rosnącej inflacji, groźby kryzysu i wojny w Ukrainie? Czy na podstawie danych zebranych przez firmę Nielsen BookData rysują się jakieś podobieństwa pomiędzy krajami takimi jak Wielka Brytania, Polska czy Hiszpania? Czy posiadając dane z kilku lat można zrozumieć polski rynek książki?
Prezentacja: Matt Mansfield, Renek Mendruń, Nielsen BookData
Prowadzenie: Piotr Dobrołęcki, Biblioteka Analiz.
Panel BookScan działa w 11 krajach, w Polsce od połowy 2018 roku. Od listopada 2021 dane do panelu w Polsce dostarczają: Allegro, Autorska&Bookszpan&Liber, Book Depository, Gandalf, Glosel, Książnica Polska, Lagardere Travel, Między Kartkami, Świat Książki.
15:00 – 15:45
Norweska literatura dziecięca w Polsce z punktu widzenia tłumaczy. Dyskusja z Katarzyną Tunkiel i Joanną Barbarą Bernat
Stoisko Norwegii nr 117 (Sala Marmurowa)
Spotkanie organizowane we współpracy z Polską Sekcją IBBY.
Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy
15:00 – 15:55
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek zaprasza na spotkanie: Znaczenie pól eksploatacji w umowach wydawniczych
Sala Kisielewskiego
Prelekcję poprowadzi Krzysztof Lewandowski – dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Organizator: Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
15:00 – 15:55
Spotkanie z Laureatem konkursu Edycja
Scena B
Organizator: Magazyn „Wydawca”
15:00 – 16:55
Sytuacja branży wydawniczo-księgarskiej Ukrainy a perspektywy współpracy z rynkami Unii Europejskiej.
Sala Sienkiewicza
Od 24 lutego 2022 roku, dniu napaści Rosji na Ukrainę, obywatele świata solidaryzują się z walczącą Ukrainą. Realizowane są akcje wspierające koleżanki i kolegów branży wydawniczej Ukrainy, w tym dostarczania książek ukraińskich wydawców uciekinierom wojennym, w szczególności dzieciom.
W naszym panelu z udziałem pani Oleksandy Koval chcemy zapoznać się głębiej z rynkiem książki Ukrainy, z literaturą tego kraju i zastanowić się wspólnie nad zarówno nad tym, co jeszcze powinniśmy zrobić teraz, jak i nad długofalową współpracą naszych krajów z Ukrainą.
Organizatorzy: Polska Izba Książki, Goethe-Institut w Warszawie i Frankfurter Buchmesse
Prowadzenie: Jacek Żakowski
18:00 – 18:55
Jak napisać książkę dla dzieci i trafić z nią pod strzechy. Spotkanie z jurorami i laureatem konkursu „Piórko 2022. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”
Sala Sienkiewicza
100 tys. zł – to właśnie tyle otrzyma zwycięzca każdego z dwóch etapów literackiego konkursu dla debiutantów na najlepszą książkę dla dzieci Piórko 2022.
Zapraszamy na uroczyste ogłoszenie wyników w kategorii „tekst” i spotkanie z tegorocznym laureatem. 27 maja to jednocześnie początek drugiego etapu konkursu Piórko – skierowanego do ilustratorów, którzy przygotują oprawę graficzną do zwycięskiego tekstu.
Do tej pory w ramach konkursu ukazało się już siedem wyjątkowych pozycji, które zostały sprzedane w nakładzie ponad 420 tys. egzemplarzy. Debiutujący autorzy ich tekstów oraz ilustracji otrzymali łącznie już 1,4 mln zł od organizatora i fundatora nagrody – sieci Biedronka.