10:00-11:00
Na tropie ptasich zagadek – spotkanie z Tomaszem Samojlikiem
Znacie Detektywa Wróbla, bohatera książek Detektyw Wróbel i złamane pióro oraz Detektyw Wróbel i struty dziób autorstwa wspaniałego duetu: Tomasza Samojlika i Adama Wajraka? Choć może i nasz bohater jest niewielkich rozmiarów, w tym małym ciałku drzemie prawdziwa odwaga! Nieważne, czy chodzi o wytropienie groźnego przestępcy, czy rozwikłanie sprawy niebezpiecznego jedzenia – Detektyw Wróbel zawsze jest na posterunku! A może i Wam uda się wykryć jakąś kryminalną zagadkę? Miasto pełne jest ptasich tajemnic, a my zapraszamy Was do ich odkrywania!
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i Wydawnictwo Agora dla dzieci
Wiek: 7+
Sala im. Kruczkowskiego, PKiN
11:00-12:00
Skąd pochodzą Beret i Kapot i dlaczego ze Słowenii? – warsztaty z autorami komiksów o przebiegłych i zabawnych prosiakach
Ile z dziecka musi mieć dorosły, by stworzyć komiks pełen absurdu i zabawnych zwrotów akcji, idealnie współgrających z dziecięcym poczuciem humoru? Majda Koren i Damijan Stepančič, duet ze Słowenii, stworzyli komiksy, które są gwarancją dobrej rozrywki. Czy ich sekretem są bohaterowie – największe niedorajdy wśród przestępców, największe słodziaki wśród bandytów? A może to, że prosiaki pochodzą ze Słowenii, w której istnieje ponad 80 różnych rodzajów strucli? Majda opowie o swoim kraj i o tym, co trzeba mieć w sercu, by napisać przygody Bereta i Kapota, a Damijan zaprosi na wspólne przygotowanie krótkiego komiksu o zbójeckich, ale przezabawnych prosiakach. Czy będzie to zalążek kolejnych przygód Bereta i Kapota?
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i Wydawnictwo Druganoga
Wiek: 6+
Sala im. Kruczkowskiego, PKiN
12:00-13:30
Najsłynniejszy Kaczor świata ma już 90 lat! – spotkanie i warsztat z Marco Gervasio
Czy wiecie, że Kaczor Donald kończy 90 lat? A może słyszeliście, że wkrótce będziemy obchodzić 30. rocznicę ukazania się polskiej edycji magazynu o sympatycznym Kaczorze? Te dwie okrągłe rocznice to doskonały moment na wspólne świętowanie, podczas którego spotkamy się z autorem Marco Gervasio, rysownikiem komiksów o Kaczorze Donaldzie. Czekają na Was warsztaty, pod okiem prawdziwego eksperta, gdzie będziecie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności rysunkowych, stworzycie urodzinową kartkę dla Kaczora Donalda, a także zdmuchniecie świeczki z przepysznego tortu. Gotowi na jubileuszowe przyjęcie? Solenizant na pewno ucieszy się z Waszej obecności!
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i Wydawnictwo Egmont
Wiek: 6+
Sala im. Kruczkowskiego, PKiN
14:00-15:00
Jaki wspaniały jest nasz świat! – spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk
„Jaki wspaniały jest nasz świat!” – chciałoby się zakrzyknąć sięgając po tomy z serii Mazurscy w podróży. Tyle ciekawych miejsc do odkrycia, przygód do przeżycia, pysznego jedzenia do skosztowania czy historii do opowiedzenia. Jesteście ich ciekawi? Koniecznie weźcie udział w spotkaniu, podczas którego wyruszymy w podróż po Europie, zajrzymy w ciekawe zakątki, podzielimy się wspomnieniami i spędzimy czas w zachwycie nad pięknem tego, co nas otacza.
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i Wydawnictwo Wilga
Wiek: 8+
Sala im. Kruczkowskiego, PKiN
15:00-16:00
Sprawa zaginięcia najmniejszego słonia świata – gra literacka z autorem Maciejem Szymanowiczem
Najmniejszy słoń świata zaginął! A może wcale nie zaginął tylko się zgubił? Jedno jest pewne, trzeba go jak najszybciej odnaleźć! Tylko jak odszukać kogoś, kto jest zupełnie malutki? Wystarczy garść dobrych chęci i szczypta spostrzegawczości, a na pewno się uda. Szukajcie wskazówek, podążajcie tropami! Najmniejszy słoń świata czeka na spotkanie z Wami!
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i Wydawnictwo Kropka
Wiek: 6+
Sala im. Kruczkowskiego, PKiN
16:00-17:00
Poznaj Mulanosaurusa Rexa – warsztaty z autorem komiksów Øyvindem Torseterem
Czy można zbudować sobie własnego dinozaura z resztek? Jak kreatywnie wykorzystać dziurę, która znienacka pojawia się w ścianie?
Zapraszamy na spotkanie z Øyvindem Torseterem, norweskim autorem i grafikiem, który pokaże wam, jak tworzyć improwizowane rysunki oparte na prostych zasadach i technikach. Przy użyciu kartki, długopisu i kilku stempli wyczarujecie projekty graficzne, o które sami byście się nie podejrzewali. Będziecie mieli również okazję bliżej przyjrzeć się twórczości autora takich książek, jak Mulanosaurus rex – szalonego pomysłu na pozyskiwanie ropy z dinozaurów – oraz Dziura – niezwykle kreatywnej opowieści o tym, jak jeden czarny otwór może zmienić perspektywę patrzenia na świat. Tak więc pióra w dłoń i do dzieła!
Organizator: Ambasada Królestwa Norwegii; Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki; Wydawnictwo Format
Wiek: 6+
Sala im. Kruczkowskiego, PKiN
17:00-18:00
Czy można usłyszeć ciszę? – spotkanie z Kasią Walentynowicz
Zapraszamy na spotkanie z ilustratorką Katarzyną Walentynowicz i jej najnowszą książką Cisza ma głos. Porozmawiamy o tym jak powstała książka o CISZY i jak znaleźć CISZĘ w hałaśliwym świecie. Artystka pokaże też oryginały ilustracji i opowie o swojej pracy.
W drugiej części spotkania wspólnie stworzymy wielkie wyspy, na których CISZA chciałaby się rozgościć, oraz łódki, by jej poszukać. Znajdziemy też chwilę na relaks przy kojących dźwiękach natury. Ciekawe, czy odnajdziemy CISZĘ?
Spotkanie poprowadzi Anna Musialik.
Organizator: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki i Wydawnictwo Widnokrąg
Wiek: 6+
Sala im. Kruczkowskiego, PKiN