13:00 – 18:00
UKRAINA DZIĘKUJE na Targach Książki w Warszawie
Oksana Bublikova wraz ze swoim Zespołem tak zapowiada to wydarzenie:
„W imieniu wszystkich Ukraińców chcemy podziękować wszystkim Polakom za pomoc naszym dzieciom. To główny i jedyny cel naszego wydarzenia. Zapraszamy Was wszystkich, Polaków, Warszawiaków, Czytelniczki i Czytelników, osoby obecne na targach, zaproszonych gości i organizatorów, przebywających w tych dniach w stolicy, do skosztowania naszych wypieków i spotkania na chwilę, by Was ugościć i porozmawiać przez moment albo chwilę dłużej. Nie będzie tu zbierania datków, nie będzie wystąpień politycznych, nie będziemy Was o nic prosić ani do niczego zachęcać, a że sami daliście nam tak wiele, chcemy Was od serca poczęstować naszymi wypiekami, i w ten symboliczny sposób podziękować za Waszą gościnność. Chcemy podziękować z całego serca Polakom, częstując ich upieczonymi na tę specjalną okazję piernikami. Mieszkańcy Odessy tak właśnie mają, że lubią częstować wszystkich swoimi wyrobami i kuchnią «od serca»”.
W ramach takich działań Zespół siedmiokrotnie pobił rekord Guinnessa Ukrainy, wielokrotnie brał udział w międzynarodowych targach w różnych państwach Europy. A na Targi przygotował 10 000 pięknie zapakowanych pierników.
Projekt UKRAINA DZIĘKUJE na Targach Książki w Warszawie 2022 odbywa się pod patronatem Wydawnictwa Ostrogi, Fundacji Gutenberg Na Rzecz Kultury i Nauki oraz Fundacji Historia i Kultura, organizatora Targów Książki w Warszawie.
14:00 – 14:55
Ukraińska fantastyka – Mariia Shahuri, Paweł Laudański i Arkady Saulski
Sala Tierieszkowej – Scena fantastyki
W Ukrainie powstaje sporo fantastyki! Panel zaprezentuje ukraińskich pisarzy i pisarki oraz pokaże, jak wygląda ukraiński rynek książki. W spotkaniu wezmą udział ukraińska wydawczyni Mariia Shahuri oraz polski znawca wschodniej fantastyki Paweł Laudański oraz Arkady Saulski.
Prowadzenie: Maciej Pitala
18:00 – 18:55
Solidarni z Ukrainą – Lubow Jakymczuk w rozmowie z Jerzym Kisielewskim
Scena B
Lubow Jakymczuk – poetka, dziennikarka, scenarzystka i animatorka kultury. Tomik poezji Jakymczuk, „Morele Donbasu”, skupia się na konflikcie w tym regionie. Maria G. Rewakowicz napisała w Los Angeles Review of Books, że „zarówno [Serhij] Zhadan, jak i Jakymczuk pochodzą z ogarniętego konfliktami Donbasu i chociaż już tam nie mieszkają, wyszli jako zaufani rzecznicy regionu”.
Jej sztuka „Mur” została wystawiona w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Iwana Franki w Kijowie. Napisała scenariusz do filmu „Dom Slovo: Niedokończona powieść” (2021) o ukraińskich artystach mieszkających w budynku Slovo, prześladowanych przez system totalitarny, na tle Hołodomoru.
Podczas rozdania nagród Grammy w 2022 roku wykonała swój wiersz „Prayer” w języku angielskim jako część wykonania piosenki „Free” Johna Legenda; dołączyli do nich ukraińscy artyści Siuzanna Iglidan i Mika Newton.
Wydarzenie realizowane przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej