Z radością prezentujemy program Republiki Korei – Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2025, które w tym roku odbędą się od 15 do 18 maja w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i po raz pierwszy także w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bogaty i różnorodny program wydarzeń pod hasłem „Światy Łączone Słowami” jest zaproszeniem do bliższego kontaktu z literaturą, kulturą i sztuką współczesnej Korei oraz odkrycia, jak wiele nas łączy.
To wielka przyjemność i zaszczyt mieć możliwość uczestniczenia w Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w 2025 roku w roli Gościa Honorowego, zwłaszcza po wspaniałej wiadomości z ubiegłego roku o przyznaniu Han Kang Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce będzie gospodarzem różnorodnych wystaw oraz wydarzeń, takich jak spotkania z wybitnymi koreańskimi autorami, pokazy filmowe, koncerty muzyczne i wiele innych. Te wydarzenia pozwolą polskim miłośnikom książek doświadczyć istoty współczesnej „koreańskiej fali”, ponieważ to właśnie koreańska literatura stanowi fundament tętniącej życiem kultury koreańskiej – powiedział LEE Dangkweon – dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.
Stoisko Republiki Korei zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 135. Można tu będzie spotkać autorów, ekspertów, wydawców i przedstawicieli rządowych instytucji odpowiedzialnych za promocję literatury koreańskiej w świecie, w tym Koreańskiego Instytutu Tłumaczeń Literackich (LTI Korea), Koreańskiej Agencji Promocji Manhwy (약칭: KOMACON) i Koreańskiej Agencji Promocji Branży Wydawniczej (KPIPA). Na stoisku prezentowane będą przygotowane specjalnie na targi wystawy, a wśród nich wystawa immersyjna – przedstawiająca literacki most łączący Polskę i Koreę w postaci cytatów z polskich dzieł opublikowanych w Korei i koreańskich dzieł literackich wydanych w Polsce. Do symboliki literackiej wymiany i więzi Polski z Koreą odwołuje się też logo gościa honorowego przedstawiające otwartą księgę, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie odbywają się targi książki, oraz Gwanghwamun, główną bramę pałacu Gyeongbokgung w Korei. Można też będzie obejrzeć wystawę Hunminjeongeum, poświęconą koreańskiemu alfabetowi znanemu dziś jako Hangeul, ogłoszonemu w 1 443 r. oraz unikalną wystawę koreańskiego designu – produktów codziennego użytku, inspirowanych koreańskim alfabetem. Kolejną wystawą na stoisku gościa honorowego będzie wystawa webtoonów. Korea, znana jako kraj cyfrowej innowacji, jest kolebką cyfrowego formatu komiksu, zaprojektowanego do czytania w pionie, na telefonach. Ponadto, można tu będzie kupić wybrane publikacje koreańskich autorów.
W czterodniowym targowym programie promującym literaturę i kulturę Korei dla szerokiej publiczności zaplanowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń. To spotkania autorskie, dyskusje literackie i eksperckie czy tak lubiane sesje autografów. Nie zabraknie także wydarzeń artystycznych, pokazów kulinarnych i degustacji znakomitych dań kuchni koreańskiej. Spotkania z autorkami i autorami, znawcami historii i kultury Korei i koncert muzyki współczesnej „Echa Liryczne: Polski Poemat, Koreańskie Brzmienie” odbywać się będą w Sali Kisielewskiego w PKiN. Sesje autografów – w stoisku Republiki Korei i w stoiskach polskich wydawców, a na pokazy i degustacje kuchni koreańskiej zapraszamy wyłącznie w sobotę 17 maja do namiotu nr 29 na terenie zewnętrznym przed PKiN. Organizatorzy wystąpienia Korei w roli gościa honorowego zaplanowali też wydarzenia poza terenem targów, a wśród nich spotkania z koreańskim kinem. Wieczorne seanse filmowe, od 15 do 18 maja br., odbywać się będą w warszawskim Kinie Muranów.
Zbliżające się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie będą wyjątkową okazją by spotkać w jednym miejscu i czasie literackie gwiazdy – twórców, którzy cieszą się wielkim uznaniem koreańskiej i międzynarodowej publiczności. W spotkaniach autorskich wokół bestsellerowych i premierowych publikacji udział wezmą: PARK Sangyoung, CHUNG Bora, JEON Heyjin, KIM Boyoung, Dr Victor D. Cha, Prof. Ramon Pacheco Pardo, KIM Hoyeon, YEON Somin, SHIN Kyungsook and YUN Jungeun. Odbędzie się też rozmowa z tłumaczką prof. Justyną Najbar-Miller o nowej powieści HAN Kang, laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2024, pt. „Lekcje greki”. Będzie też propozycja dla najmłodszych: warsztaty dla dzieci „Magiczne zabawy z książkami: Zabawa stópkami i Zabawa paluszkami” z Filipem Daneckim.
Na targach o literaturze i historii Korei porozmawiają też eksperci – historycy, literaturoznawcy i tłumacze. Odbędą się spotkanie „Korea. Nowa historia południa i Północy”, z autorami publikacji pod tym samym tytułem, prof. Ramonem Pacheco Pardo i dr. Victorem Cha i wykład „Triumf ideologii, przyjaźni, rynku: krótka opowieść o polskim przekładzie literatury koreańskiej” prof. Ewy Rynarzewskiej. Dr CHOI Jeongin i Filip Danecki porozmawiają o różnicach kulturowych wyrażonych w języku w przekładach koreańsko-polskich. Dr LEE Seungik mówić będzie o doświadczeniach historycznych, które zbliżają Koreę i Polskę. Można będzie wziąć udział w wykładzie dr. YOU Changil podobieństwach i różnicach między myśleniem Koreańczyków i Polaków czy w panelu dyskusyjnym prof. Ewy Rynarzewskiej, prof. Anny Diniejko-Wąs, prof. Justyny Najbar-Miller i dr CHOI Jeongin „Między nami tłumaczami: o granicach (nie)przekładalności literatury koreańskiej”.
Zainteresowanych informacjami na temat systemowego programu wsparcia tłumaczeń literatury koreańskiej zapraszamy 16 maja br. na seminarium zorganizowane przez Koreański Instytut Tłumaczeń Literackich pt. „LTI Korea’s Global Initiatives: Supporting Korean Literature Abroad”. Od 15 do 17 maja Instytut LTI Korea będzie również prowadzić punkt konsultacyjny G2B (Government-to-Business) na stoisku Republiki Korei (nr 135). Wydawcy i tłumacze zainteresowani publikowaniem koreańskich dzieł literackich, przy wsparciu koreańskiego rządu, mogą tu uzyskać więcej informacji.
Wszystkich, którzy chcą nawiązać czy poszerzyć współpracę z koreańskimi wydawcami zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu B2B „2025 K-Book Market w Warszawie”, organizowanym przez Koreańską Agencję Promocji Branży Wydawniczej (KPIPA). „2025 K-Book Market w Warszawie” odbędzie się w dniach 15–16 maja w Sali Kruczkowskiego (poziom 4) w Pałacu Kultury i Nauki. Na spotkania z partnerami z Polski przyjadą przedstawiciele 15 renomowanych koreańskich oficyn, reprezentujących różne profile wydawnicze od beletrystyki, reportażu, biznesu i ekonomii, przez historię, filozofię, edukację, sztukę, materiały do nauki języków obcych, książkę dziecięcą i młodzieżową po książkę obrazkową, powieść internetową i webtoon. Będą to: Wisdom House, Inc, Gloyeon, BOMBYEOTT, BookGoodCome, Woongjin ThinkBig Co., Ltd., YUN EDITION, IYAGIKOT PUBLISHING, Mirae N Co., Ltd., KINDERLAND/BANDAL, Munhakdongne, Jaeum & Moeum Publishing Co., Ltd., Clayhouse inc., DARAKWON, INC., KENAZ i SEOSAWON co., Ltd.
W programie Korei nie zabraknie wydarzeń artystycznych. W dniu otwarcia targów, podczas wieczornej gali wystawców w Teatrze Studio, odbędzie się koncert Nowe Pansori, będący unikalną fuzją kultur koreańskiej i polskiej. To efekt współpracy wokalistki i kompozytorki Pansori – JANG Seoyoon oraz uznanego polskiego muzyka Rafała Mazura, przy udziale artystów z obu krajów. Na specjalne dzieło Pansori zaadaptowana została klasyka literatury dziecięcej, utwór Marii Konopnickiej O krasnoludkach i sierotce Marysi. Pansori, tradycyjna koreańska sztuka opowiadania historii, ożywi podróż Marysi poprzez ekspresyjny śpiew, rytmiczną grę na bębnie i budzącą emocje narrację.
W piątek 16 maja, w godzinach popołudniowych w Sali Kisielewskiego (PKiN) odbędzie się koncert muzyki współczesnej „Echa Liryczne: Polski Poemat, Koreańskie Brzmienie” z utworami inspirowanymi polską literaturą. Autorami są koreańscy kompozytorzy muzyki współczesnej LEE Sangjun – laureat licznych nagród głównych i specjalnych w konkursach kompozytorskich oraz GIM Youshin, kompozytor – rezydent Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Poznańska Wiosna Muzyczna”.
Udział Republiki Korei w charakterze gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie organizuje Ambasada Republiki Korei i Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.
W imieniu organizatorów wystąpienia i gospodarza Targów – gorąco zapraszamy na Festiwal Literatury Koreańskiej!