godz. 14:00-14:50
Forum w Sali im. Mikołajskiej, PKiN
Historia mówiona. Włoskie inspiracje i polskie badania
Uczestnicy: dr Marek Szajda i dr Marcin Jarząbek
Nazwisko Alessandra Portellego, autora tekstów zebranych w tomie „Odkrywając historię mówioną”, rozpoznaje każdy, kto interesuje się historią mówioną. Jego dorobek naukowy miał kluczowe znaczenie w umocnieniu pozycji historii mówionej jako perspektywy, która ukazuje nowe sposoby podejścia do analizy społecznej podmiotowości i wspiera debaty na temat etycznych i politycznych aspektów badań w naukach społecznych. Podczas spotkania dorobek włoskiego badacza i rozwój historii mówionej w Polsce jako metody badawczej polegającą na nagrywaniu, archiwizowaniu oraz interpretowaniu relacji świadków bądź uczestników wydarzeń historycznych przybliży dr Marcin Jarząbek oraz dr Marek Szajda.
Zaprasza Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i Fundacja Historia i Kultura
godz. 15:00-15:50
Forum w Sali im. Mikołajskiej, PKiN
Spotkanie z udziałem prof. dr hab. Joanny Getki „Na drodze do wolności”. Mity kulturowe jako wyzwanie dla budowy nowoczesnej tożsamości Białorusinów, Ukraińców oraz Rosjan
Stworzone w kręgach Rosyjskiej Imperatorskiej Akademii Nauk mity kulturowe, w imię realizacji rosyjskiej polityki imperialnej, zaciemniające najdawniejsze dzieje dzisiejszych Białorusinów, Ukraińców i Rosjan do dziś utrudniają budowę spójnej narodowej tożsamości białoruskiej, ukraińskiej i – jakby paradoksalnie to nie brzmiało – również rosyjskiej. Funkcjonujące również obecnie i to nie tylko w świadomości Rosjan, ale i innych narodów mity m.in. na temat istniejącej jakoby w ramach Rusi wspólnoty kulturowej do końca XIII wieku i dominującej w niej roli Rosjan (de facto zrównanie pojęć Rusi i Rosji), przeszkadzają zarazem w zrozumieniu złożoności procesów narodotwórczych w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie historycznej i współczesnej.
W ramach spotkania Joanna Getka spróbuje na podstawie ostatnich prac („Faszyzacja antyfaszyzmu. Kulturowe kody wojny Rosji”, „Ruś porwana? Rosyjska wojna o tożsamość Ukrainy”, „Na drodze do wolności. Białoruska partyzantka kulturowa w przestrzeni publicznej i Internecie”) napisanych z Jolantą Darczewską przybliżyć wybrane mity rosyjskie wobec Ukraińców i Białorusinów.
Zapraszają Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja Historia i Kultura