Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, których Gościem Honorowym jest Republika Korei, Teatr STUDIO z radością zapowiada premierę spektaklu „AlphaGo_Lee. Teoria Poświęcenia”. Inspiracją dla przedstawienia stało się jedno z najbardziej przełomowych i szeroko komentowanych wydarzeń we współczesnej historii Korei – legendarna rozgrywka między człowiekiem a sztuczną inteligencją.
Seul, rok 2016. Naprzeciw siebie stanęli: Lee Sedol – koreański mistrz gry Go, i AlphaGo – algorytm stworzony przez DeepMind. Z pozoru techniczna demonstracja zamieniła się w dramatyczną konfrontację człowieka z maszyną. W drugim meczu padł „ruch 37.” – zaskakujący, piękny, „nieludzki”. Właśnie wtedy wielu zaczęło wierzyć, że sztuczna inteligencja naprawdę potrafi myśleć, i to efektywniej niż człowiek.
Spektakl „AlphaGo_Lee. Teoria Poświęcenia” (premiera: 27 września 2025) to nie tylko artystyczna rekonstrukcja tego historycznego meczu, ale też opowieść o napięciu między doświadczeniem i kunsztem a algorytmem, tradycją a przyszłością, intuicją a logiką. Przedstawienie w reżyserii Natalii Korczakowskiej powstaje z fascynacji kulturą gry? Go i dociekliwości pytań o wyzwania, jakie stawia przed nami rozwój technologii.
W zespole twórców znaleźli się m.in.: Marc da Costa – artysta i badacz z Nowego Jorku, odpowiedzialny za strukturę cyfrową spektaklu, Marcin „Kitty” Kosakowski – twórca animacji i interaktywnych wizualizacji, Sung Im Her – koreańska choreografka znana z ekspresyjnego języka ruchu łączącego cielesność i technologię, Marcin Lenarczyk – autor warstwy muzycznej, Marek Adamski – odpowiedzialny za scenografię i kostiumy oraz Robert Mleczko, twórca światła i live video.
Spektakl zostanie zaprezentowany w formie otwartej próby 17 maja 2025 roku w Battersea Arts Centre w Londynie, z udziałem międzynarodowej publiczności i ekspertów z dziedziny AI, technologii i gry Go. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: prof. Chihyung Nam – pierwsza profesjonalna zawodniczka Go w Korei Południowej, prof. Chihyung Jeon – badacz z KAIST w Seulu, Piotr Mirowski – ekspert AI z Google DeepMind.
W spektaklu wystąpią: Cynthia Cin Yee Cheung, Daniel Dobosz, Ji Yoon Kang, Hiroaki Murakami, Cat Kim, Wiktoria Kruszczyńska, Jiwon Oh, Maja Pankiewicz, Marcin Pempuś, Halina Rasiakówna oraz Sugyeong Won.
Przygotowanie spektaklu było możliwe dzięki wizycie studyjnej reżyserki w Korei Południowej, dofinansowanej z Krajowego Planu Odbudowy. W ramach tej podróży Natalia Korczakowska spotkała się z artystami, naukowcami i ekspertami związanymi z kulturą Go oraz sztuczną inteligencją. Odwiedziła także miejsca kluczowe dla historii meczu, m.in. Korean Baduk Association, Hotel Four Seasons w Seulu oraz Tagpol Park – przestrzeń spotkań graczy Go.