Za nami pierwszy dzień Targów Książki w Warszawie, które odbywają się dniach 23-26 maja na Placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
– W największym literackim wydarzeniu tego roku bierze udział blisko 600 wystawców i wielu znakomitych twórców z Polski, Włoch i 13 innych krajów: Austrii, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Płd., Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, a także Wolnej Białorusi. W około 700 wydarzeniach programowych uczestniczyć będzie prawie 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury– mówił Jacek Oryl, dyrektor targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, która jest organizatorem wydarzenia.
Następnie odczytał list od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, marszałek Senatu, która napisała: „W tych niespokojnych czasach pamiętajmy o mocy literatury, której możemy doświadczać właśnie na takich wydarzeniach, jak Targi Książki. To właśnie one są naszym sprzymierzeńcem w budowie bezpiecznego i lepszego świata. Dziękuję, że kontynuują Państwo z sukcesami tę ważną misję”.
– Mottem towarzyszącym naszej prezentacji są słowa wiersza Gianniego Rodariego „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat). Ono wskazuje to, co jest potrzebne dla człowieka, dla kultury, dla środowiska. Oddaje głęboki i nierozerwalny związek między istotą ludzką, środowiskiem naturalnym i planetą – mówił Luca Franchetti Pardo, Ambasador Włoch w Polsce. I dodał: – Podczas targów zaprezentujemy różnorodny program kulturowy i szeroką ofertę naszej produkcji wydawniczej – od książek dla dzieci, przez poezję, po literaturę faktu.
Przypomniał, że Polska jest trzecim krajem na świecie pod względem nabywania praw autorskich do tłumaczeń włoskich utworów: są to znaczące dane, które czynią z rynku wydawniczego jedną z czołowych branż w wymianie pomiędzy Polską a Włochami nie tylko w dziedzinie kultury, lecz także na płaszczyźnie czysto handlowej.
Stoisko Włoch – gościa honorowego MTKW zlokalizowane będzie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 133. Można tu będzie spotkać włoskich wydawców, autorów i przedstawicieli świata książki i kultury.
Na Targach znajduje się sektor wydawców akademickich i naukowych, odbywa się także program wydarzeń pod nazwą „Spotkania z Nauką” wspierany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusz Wieczorek przekazał życzenia owocnych spotkań targowych, czytelniczych inspiracji, wszelkiej pomyślności i satysfakcji z okazji Targów przedstawicielom Gościa Honorowego – Włoch, wszystkim wystawcom i organizatorom”.
W ceremonii otwarcia uczestniczyła także Henryka Mościcka-Dendys, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, która wyraziła radość, że pomimo ciągłego rozwoju nowoczesnych środków komunikacji, książki pozostają nadal najważniejszym źródłem wiedzy i inspiracji dla kolejnych pokoleń, „pobudzają naszą wyobraźnię, rozszerzają horyzonty i są jak nadal jedyną maszyną, która pozwala się poruszać nie tylko w przestrzeni geograficznej, ale także w czasie”. Jak wskazała: – Dyplomaci, podobnie jak pisarze, zdają sobie sprawę z wagi słowa, rozumieją znaczenie precyzji i klarowności wypowiedzi, rozumieją rezultaty codziennej pracy, tak w formie faktograficznych, jak i pozbawionych emocji analiz i rozumieją, że tomy poezji i literatury pięknej, które znajdą Państwo na stoiskach targów, to podstawa szacunku dla słowa.
– Bardzo się cieszę, że kolejny raz w Warszawie odbywa się taka duża prestiżowa impreza, jak Międzynarodowe Targi Książki. Cieszę się, że gościem honorowym są Włochy i literatura włoska, cieszę się z tak licznej obecności przedstawicieli włoskich wydawnictw i kultury. Jak wiemy, kultura, sztuka, a szczególnie literatura mają niezwykłą wagę i siłę łączenia. Warszawa to miasto, w którym książka i czytanie mają swoją istotną rolę. Barometr stołeczny pokazuje, że warszawiacy czytają coraz więcej. A takie działania, takie wspólne wydarzenia jak właśnie Międzynarodowe Targi Książki sprzyjają temu., podobnie jak wspólnota wydawców, autorów, samorządów, organizacji – mówiła Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Wstęp na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Organizatorem Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie jest Fundacja Historia i Kultura.