Zwieńczeniem pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie był tradycyjny Wieczór Wystawców.
Licznie zgromadzonych gości w Teatrze Studio przywitał Jacek Oryl, dyrektor Międzynarodowych Targów Książki Warszawy i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
W wydarzeniu brała udział liczna delegacja z Włoch. Kraj ten w tym roku jest Gościem Honorowym Targów.
Luca Franchetti Pardo, Ambasador Włoch w Polsce, podziękował wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w organizację wystąpienia Włoch w na warszawskich targach i podziękował za otwartość ze strony Fundacji Historia i Kultury.
– Jako ambasador Italii jestem bardzo zadowolony, że mój kraj jest gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki. Co mnie naprawdę zaskoczyło, a jestem tu od roku, to wiedza, jaką Polacy mają na temat Włoch, naszej kultury, naszej literatury. Tak samo pozytywnie zaskoczyła mnie liczba książek, które są prezentowane w Warszawie.
Zachęcał także do odwiedzenia stoiska w Sali Marmurowej, a także do udziału w spotkaniach towarzyszących targom.
Kolejną część wieczoru stanowiło wręczenie Nagród Ikar.
Nagrody wręczył Rafał Skąpski, prezesa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książki.
Doroczna nagroda sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IK przyznawana jest od 1995 roku. Od początku związana jest z targami książki.
W kategorii „popularyzator książki i czytelnictwa” nagrodę przyznano Agnieszce Karp-Szymańskiej za „niekonwencjonalne, popularyzatorskie działania, zarówno animacyjne – skierowane do dzieci, jak i krytyczno-literackie – skierowane do ich opiekunów”.
– To jest ogromny zaszczyt, duże wzruszenie i ogromna lekcja pokory, dlatego, że nie spodziewałam się, że kiedykolwiek mikrofon mnie onieśmieli, bo działania animacyjne, działania promocyjne skierowane do dzieci, do młodych czytelników prowadzę od 18 lat, a na scenie nagrody zwykle przekazuję dalej. I z dużą satysfakcją obserwuję łzy wzruszenia na tych scenach i to, co się dzieje dalej z tymi ludźmi, którzy nagrody otrzymują, które przynoszą do domów, zanoszą też do swoich biur, do swoich fundacji, do swoich stowarzyszeń, do swoich współpracowników i przyjaciół. Od wczoraj realizujemy kolejną edycję Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziadki i to jest taki projekt niekonwencjonalny, który przede wszystkim łączy, łączy nie tylko pokolenia, od lat stara się łączyć najróżniejsze możliwości, najróżniejsze środowiska, najróżniejsze miasta, najróżniejsze doświadczenia, nie tylko te dobre, także te doświadczenia, które budują i które pomagają być nam coraz skuteczniejsze. Musimy być skuteczni, bo wszystkie książki, które wydajecie, są wspaniałe, nas zachwycają i chcemy ten zachwyt przekazywać dalej dzieciom – mówiła Agnieszka Karp-Szymańska, prezeska Fundacji Czas Dzieci, odbierając nagrodę.
W kategorii „wydawca” nagrodę przyznano wydawnictwo Marginesy za „interesującą
ofertę wydawniczą, w szczególności za wybitną książkę ‘Chłopki’, która wywołała ogólnopolską dyskusję o naszej przeszłości i historiach naszych rodzin”.
– Rzeczywiście „Chłopki” otworzyły wielką drogę do rozmów społecznych, do rozmów
rodzinnych, do rozmów przy stole, do tego, żeby już nigdy nie czuć się odrzuconym z powodu pochodzenia. W tej chwili nakład tej książki wynosi już prawie 450 tys. egzemplarzy. Dla wydawcy najważniejsze jest to, że stworzył coś, co tak bardzo poruszyło ludzi, co spowodowało, że czytelnicy przechodzą na spotkania autorskie w setkach, tysiącach osób. Autorka, Joanna Kuciel-Frydryszak, jeździ już od roku, bo właśnie minęła rocznica publikacji książki, na niezliczone ilości spotkań. Liczba osób, które czekają w bibliotekach do wypożyczenia tego tytułu, jest ogromna. Stworzyliśmy nawet akcję biblioteczną, żeby wspomóc biblioteki. Przekazaliśmy wiele egzemplarzy gratis, żeby książka była, żeby nie trzeba było czekać na jej przeczytanie, tylko żeby była dostępna. I to wszystko, co się dzieje, jest dla dobra książki i dla tego, żeby rozwijać czytelnictwo. Jestem bardzo dumna z tej nagrody.
I dodała: – Zwracam się do Pana Ambasadora i do wszystkich gości z Włoch.
Marginesy są wydawcą książki prof. Alessandro Barbero „Dante”, z dużą radością opublikowaliśmy w zeszłym roku ten tytuł. Autor jest gościem i tutaj na targach, będzie też w Krakowie.
Tytuł „Wydarzenie roku” przypadło Big Book Cafe za „odwagę powołania nowej placówki Big Book Cafe MDM, w której trwa nieprzerwany festiwal spotkań autorskich, prezentacji nowych tytułów i dyskusji, nie tylko literackich.
– Jesteśmy dosyć małą grupą zapalonych osób kochających czytanie i kochających to, co robimy i bardzo się cieszę, że w tych czasach, kiedy o księgarniach mówi się raczej smutno, mówi się o tym, że zamykają, znikają z mapy Polski, udało nam się odtworzyć miejsce, które w Warszawie istniało od lat pięćdziesiątych, czyli księgarnia MDM. Tam już prawie od roku działa Big Book Cafe MDM, miejsce tworzone społecznie, miejsce tworzone dzięki wsparciu miasta stołecznego Warszawy, ale także po prostu całego środowiska literackiego, wydawców i myślę, że to jest takie miejsce skupiające dobrą energię, uczące miłości do książek i przypominające o tym, jak ważne jest życie wśród literatury. Dziękuję bardzo za tę nagrodę – dziękowała Julia Szemier.
W kategorii „księgarnia” nagrodzono księgarnię Arsenał z Poznania.